arduino servo motor kontrolü

abdlkdr08
Admin

Mesaj gönderen abdlkdr08 » Cum Ara 06, 2019 9:06 am

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle Arduino UNO ile servo motor kontrol uygulaması yapacağız.

Gerekli malzemeler:

Arduino UNO
Breadboard
Servo motor
10 kΩ potansiyometre
İki ucu erkek jumper kablo
Servo motorlar, RC (radio controlled, uzaktan kumandalı) araba, helikopter ve uçak gibi araçlarda kullanılır. Bu motorlar, DC motorlardan farklı olmak üzere istediğimiz pozisyonda sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla 0-180 derece arası açılarda çalışırlar. RC arabamızın direksiyonunda, helikopterlerin pervanelerine açı vermede ve uçakların kontrol yüzeylerini hareket ettirmede kullanılırlar. PWM sinyal ile çalışırlar.

İlk uygulama örneklerimizde PWM’i analog voltaj çıkışı elde etmek için kullanmıştık. Fakat servo motorlarda PWM biraz daha farklı şekilde çalışmakta. Hatırlayacak olursak, Arduino’da analogWrite() komutu ile aldığımız PWM sinyalinin sadece 5V seviyesinde kaldığı süreyi (duty cycle) değiştirerek farklı analog sinyaller elde etmiştik. Servo motorlarda ise yine benzer şekilde 20 ms’lik sinyalin açık kaldığı periyodu 1 ms ile 2 ms arasında değiştirerek, servomuzu 0 dereceden 180 derece arasında istediğimiz konuma ayarlayabiliriz.

adımlarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bu kod, servomuzu önce 0 dereceden 180 dereceye adım adım ilerletecek; 180 dereceye ulaşınca da tekrardan 0 dereceye adım adım geri döndürecektir.

JamesuAcind
Admin

Mesaj gönderen JamesuAcind » Çrş Oca 29, 2020 1:17 am

Öncelikle herkese merhabalar. Elektrik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bu sene bitirme konusu olarak hakkında pek bilgim olmayan bir konu almak zorunda kaldım. Konum pwm kullanılarak bir asenkron motoru kontrol etmek. Size sormak istediğim soru ise bu simülasyonu matlab da yaparken asenkron motor sürücüsü olarak ne kullanmalıyım ? Araştırdığım kadarıyla 4 bölgeli sürücü kullanılıyormuş fakat simülasyonunun hesaplarının nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim.